•                      Życie i praca prof. dr hab. med. Teodora Rafińskiego

Prof. Teodor Rafiński urodził się 8 listopada 1907 r. w wilczu k/Bydgoszczy w rodzinie inteligenckiej. Studia lekarskie ukoczył     w 1934 roku na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznąńskiego.

Pracował w Zakładzie Fizjologii Uniwersytwtu Poznańskiego, w Klinice Dziecięcej U. P. Następnie pełnił obowiązki dyrektora Szpitala Dziecięcego im. św. Józefa w Poznaniu.

Od 1956 r. przyjął  kierownictwo  Kliniki  Dziecięcej,  którą  kierował  nieprzerwanie  do  przejścia na emeryturę, tj. do dnia 30 września 1978 r.

Duże  zasługi  Profesora  dla balneologii polskiej wiążą się z Jego działalnością kołobrzeską. Z Jego inicjatywy i przy Jego pomocy, rozpoczęto odbudowę i prace remontowe poszczególnych pawilonów Sanatorium Dziecięcego "Słoneczko".

Od 1 lutergo 1957 r. został mianowany  konsultantem naukowym i kierownikiem  Pediatrycznym  Ośrodka  Naukowo - Badawczego  w  ramach  Uzdrowiska  Kołobrzeg. Ze  współpracownikami  zrealizował prace  naukowo - badawcze m. in. wpływu  czynników  biometeorologicznych  na  przebieg  astmy oskrzelowej  u  dzieci  leczonych w klimacie  morskim oraz leczenie  chorób  alergicznych,  zarówno  układu  oddechowego, jak i skóry - kompleksowo  pojęta TALASSOTERAPIĄ.

Z Jego inicjatywy  w sanatorium "Słoneczko" wydzielono pawilon dla leczenia cukrzycy dziecięcej i otyłości, drugi pawilon przeznaczono na leczenie alergicznych chorób skóry u dzieci. Wspólnie z Doc. Jerzym Alkiewiczem, założył w sanatorium pracownię badań czynnościowych układu oddechowego oraz rozwinął aerozoloterapię pediatryczną.

Za  bogatą i wielostronną  działalność i za  osiągnięcia  naukowe,  otrzymał  nagrodę  naukową  Ministra  Zdrowia i Opieki Społecznej oraz  odznaczony m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1975).

Zmarł 10 grudnia 1978 r.