• Zespół Zajęć Pozalekcyjnych

•      W   czasie   wolnym   od   zabiegów   leczniczych   i   nauki   szkolnej   nasi   kuracjusze  mogą  aktywnie uczestniczyć w zorganizowanych przez samorząd  zajęciach, imprezach i konkursach w Zespole  Zajęć  Pozalekcyjnych.   Codzienne  spacery    terapeutyczne   i   krajoznawcze    są    sposobem    na   naturalne inhalacje i umożliwiają  terapię  poprzez  kontakt  z  przyrodą  nadmorską  poprawiają  samopoczucie  i  kondycję  fizyczną.
             Wycieczki  turystyczne  po  Kołobrzegu  i  okolicach  dostarczają  wielu  wrażeń,  wiedzy  historycznej,  rozwijają zainteresowania krajoznawcze. W każdym turnusie wychowankowie uczestniczą w zorganizowanych wycieczkach do Muzeum  Oręża  Polskiego,   Szkoły   Kadetów  i  Oceanarium. Aby uatrakcyjnić pobyt dzieci w sanatorium korzystamy   również  z  oferty   kulturalnej   naszego  miasta –  zwiedzamy  wystawy,  bierzemy  udział w koncertach i festynach.
             Wakacyjne pobyty w sanatorium to przede wszystkim plażowanie, kąpiele morskie, zabawy ruchowe i sportowe na świeżym powietrzu. Ogromną przyjemność sprawiają dzieciom rejsy statkiem po Bałtyku, pozwalając przeżyć morską przygodę.
        Kuracjusze preferują aktywne formy spędzania czasu wolnego. Najmłodsi bawią się na nowo oddanym, bezpiecznym i kolorowym placu zabaw. Młodzież ma do dyspozycji boisko do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Powodzeniem cieszą się zarówno u młodszych, jak i starszych wychowanków plenerowe rozgrywki w tenisa stołowego.

W  roku  szkolnym  codziennie  organizowane  są  przez  wychowawców  zajęcia  świetlicowe, pozwalające rozwijać u dzieci zainteresowania, umiejętności i talenty.W toku zajęć wykorzystywane są metody wspomagające leczenie dzieci przewlekle chorych: terapia przez sztukę, muzykoterapia, biblioterapia, zajęcia relaksacyjne.
             Szkoła  czynnie  uczestniczy  w  konkursach  o  zasięgu  krajowym  regionalnym  i  miejskim. Włączamy wychowanków w aktywny udział w projektach, programach, akcjach i kampaniach ogólnopolskich. Należą do nich: „Szkoła z Prawami Dziecka” – program Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, „Sprzątanie Świata – Polska” - akcja ekologiczna, „Góra Grosza” – kampania społeczna na rzecz dzieci z Domów Dziecka, „Szkoła bez przemocy” – ogólnopolska kampania na rzecz bezpieczeństwa w szkołach.  Nasi  podopieczni często  zostają  laureatami  konkursów  ogólnopolskich, regionalnych i miejskich.

• Zajęcia artystyczne, plastyczno - techniczne

• Zajęcia artystyczne, plastyczno – techniczne sprzyjają wykorzystaniu ciekawych technik i  różnorodnych  metod. Podczas  tych  zajęć  wychowankowie   przygotowują   prace   na   konkursy   ogólnoszkolne,   regionalne i ogólnopolskie, których często zostają laureatami. Corocznie organizujemy ogólnopolski konkurs plastyczny związany z obchodami  Światowego Dnia Zdrowia.

• Zajęcia muzyczne, wokalne, umuzykalniające

• Pozwalają dzieciom odkrywać świat muzyki, realizują naturalną potrzebę ekspresji muzycznej w sferze śpiewu, percepcji muzyki, gry na instrumentach. Przybliżają wychowanków do dzieł  muzyki klasycznej i rozrywkowej, promują zdolności wokalne i instrumentalne poprzez organizowane konkursy, popisy i koncerty.

• Zajęcia literackie i czytelnicze

• Zajęcia literackie i czytelnicze służą przybliżaniu poezji i literatury, rozwijają zdolności literackie, uwrażliwiają dzieci na piękno słowa pisanego, dostarczają wiedzy o sławnych  pisarzach. Dzieci biorą udział m. in. w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i programie  czytelniczym „Książki i my”.

• Zajęcia teatralne, dramowe, inscenizacyjne

• Proponując wychowankom różne formy teatralne, wyzwalamy w nich wrażliwość na sztukę, pomagamy odkryć ich potencjał twórczy, uczymy otwartości względem siebie i innych. Dzieci chętnie inscenizują bajki i legendy, biorą udział w corocznym „Przeglądzie Teatralnym”.

• Zajęcia sportowo – ruchowe, sprawnościowe

• W  ramach   tych   zajęć   odbywają   się   zawody   sportowe   dla   najmłodszych,   a   także   turnieje  i  rozgrywki  sportowe  dla  starszych  kuracjuszy.  Wychowankowie   podnoszą   swoją   sprawność   fizyczną,   mają   okazję  rywalizować  sportowo,  uczą  się  współzawodnictwa.  Poznają   techniki   gry  w  tenisa  stołowego  i  badmintona w  ramach  realizowanego  projektu  szkolnego „Sport dla małych kuracjuszy”.

• Gry i zabawy dydaktyczne

• Poprzez gry i zabawy  dzieci  zdobywają  wiedzę  praktyczną,  uczą  się  reatywności,  wzbogacają  wiadomości,  utrwalają materiał  szkolny  i  uzupełniają  zaległości  programowe.  W  ramach  programów  ogólnopolskich  takich  jak: „Ratujemy i Uczymy Ratować”   Fundacji WOŚP i „Klub Bezpiecznego Puchatka” (udział uczniów edukacji wczesnoszkolnej), realizujemy edukację dla bezpieczeństwa.

• Zabawy towarzyskie i taneczne

• Zabawy towarzyskie i taneczne to zajęcia rozrywkowe, wyzwalające aktywność społeczną służące dobrej zabawie, integrujące grupy rówieśnicze jak i całą społeczność szkolną.

• Zajęcia profilaktyczne

• Prowadzimy zajęcia z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa, profilaktyki społecznej i profilaktyki zdrowia. Zapobieganie nadwadze i otyłości – to ważna tematyka zajęć, która cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Aby rozszerzyć działania profilaktyczne z tych  zagadnień realizowane są treści programu „Zachowaj Równowagę” Instytutu Żywności i Żywienia, współdziałającego ze szwajcarskim programem współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.