• Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej

      • W marcu 2018 r.  szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego  programu edukacji stomatologicznej ,,Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej’’. Skierowany jest on do uczniów klas 0, 1, 2. Polega na prowadzeniu zajęć w oparciu o film edukacyjny, arkusze ćwiczeń, zabawy eksperymentalne z jabłkiem, kredą, pastą do zębów, ćwiczenia szczotkowania i nitkowania zębów z zastosowaniem modelu. Po zakończonych zajęciach dzieci otrzymują certyfikat ukończenia kursu, a ich rodzice przewodnik, pomocny  w nauczeniu dzieci, jak powinny dbać o swoje zęby i dziąsła.

        Cele programu:

        - zdobycie niezbędnej wiedzy na temat higieny jamy ustnej, 

        - uświadomienie konieczności dbania o zęby i dziąsła już od najmłodszych lat,

        - poznanie prawidłowego sposobu szczotkowania i nitkowania zębów,

        - podkreślenie wpływu odżywiania na stan uzębienia,

        - wykształcenie nawyku regularnych kontroli stomatologicznych.

        Za wdrażanie programu odpowiadają następujące osoby: Anna Poznańska, Anna Wencław, Elżbieta Nagórna, Elżbieta Jeżewska.    

      • Ratujemy i Uczymy Ratować

      •      Od roku 2010 szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować". Program jest prowadzony przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Polega na powszechnym wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

             Dzięki  udziałowi  w  programie  szkoła otrzymała  pomoce  dydaktyczne do prowadzenia zajęć z zakresu pierwszej pomocy, fantomy, pakiet materiałów informacyjnych (m.in. książki dla każdego dziecka i tekturowe telefony) oraz materiały dla nauczyciela.

        Cele programu

        • nabycie  umiejętności  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu  oraz  opanowania  paniki  i  strachu w sytuacjach kryzysowych zagrażających ludzkiemu życiu,
        • ograniczanie skutków nieszczęśliwego wypadku,
        • wykształcenie gotowości niesienia pomocy poszkodowanym,
        • kształtowanie umiejętności podejmowania rozważnych i odpowiedzialnych decyzji,
        • nabieranie nawyków prawidłowego zachowania się podczas akcji ratunkowej,
        • wzrost poczucia wiary w siebie i zaufanie dla swych możliwości,
        • wyposażenie uczniów w wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

         

             Koordynatorkami programu są dwie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: mgr Elżbieta Jeżewska oraz mgr Elżbieta Nagórna. Nauczycielki przeprowadzają zajęcia obejmujące szkolenia teoretyczne i praktyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

            Podczas zajęć uczestnicy poznają ogólne zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie. Uczniowie poznają tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania, aby komuś pomóc. Po wstępnej, teoretycznej części szkolenia uczniowie przystępują do części praktycznej. Ćwiczą wzywanie pomocy, przedstawiają kolejno wszystkie czynności wykonywane przez osoby udzielające pierwszej pomocy, według poznanego wcześniej schematu. Każdy uczeń może pod okiem nauczyciela, praktycznie przećwiczyć poszczególne czynności ratujące życie. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymują książeczki, które zawierają zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

             Zajęcia   prowadzone    są    w   formie    zabawy,   a   odpowiednie    pomoce    pozwalają    skutecznie przekazywać i przyswajać  wiedzę.  Taka forma  zajęć  cieszy  się  dużym  zainteresowaniem.  Dzieci  bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach, potrafią wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce.

             W   ramach    Programu    Ratujemy  i  Uczymy   Ratować   szkoła   bierze   również   udział   w   akcji   bicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.

      • Akademia Bezpiecznego Puchatka

      •      Szkoła  bierze  udział  w  Ogólnopolskim  Programie  Edukacyjnym  ,,Akademia  Bezpiecznego  Puchatka”  już  od  2010 r. Program  skierowany  jest  do  uczniów  pierwszych  klas szkół  podstawowych.  Organizowany  jest  we  współpracy z  Wydziałem ds.  Nieletnich,  Patologii i Profilaktyki  Biura  Prewencji  Komendy   Głównej   Policji   oraz   Wydziałem  ds.  Profilaktyki  w  Ruchu  Drogowym  Biura  Ruchu  Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

              Celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze.

             Uczniowie otrzymują Dyplom ,,Akademii Bezpiecznego Puchatka,” a szkoła Certyfikat potwierdzający udział w programie.

        Koordynatorem  programu  jest  nauczyciel  edukacji  wczesnoszkolnej  Elżbieta  Nagórna.

      • UNICEF

      •    Od kilku lat szkoła nasza aktywnie uczestniczy w akcjach i projektach Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. W 2009 roku z okazji XX rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka UNICEF przygotował program edukacyjny „Szkoła    z prawami dziecka”. Głównymi celami tej akcji było propagowanie wiedzy o prawach dziecka wśród uczniów i uwrażliwienie na sytuacje łamania praw w życiu codziennym. W ramach akcji przeprowadzono wiele ciekawych zajęć na podstawie scenariuszy i materiałów przesłanych z UNICEF oraz opracowanych przez wychowawców z zespołu zajęć pozalekcyjnych. Dzieci oglądały filmy i prezentacje multimedialne, czytały i omawiały opowiadania, przedstawiały też treści deklaracji w formie plastycznej i literackiej, brały udział w szkolnym konkursie literackim „Kiedy słyszę prawa dziecka…” oraz ogólnopolskim konkursie plastycznym. Przygotowywały też przedstawienia teatralne. Kulminacją obchodów był ogólnopolski happening „Balony do nieba”, w którym uczestniczyliśmy razem z innymi szkołami i przedszkolami bawiąc się wspólnie pod ratuszem miejskim.

           W maju 2010 roku braliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Baw się i bądź bezpieczny!”. Celem projektu było przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak uchronić się przed wypadkami i dbać o własne bezpieczeństwo. W ramach tej akcji dzieci mogły m.in. uczestniczyć w ogólnopolskim konkursie na zaprojektowanie symbolu kampanii.

           W listopadzie 2010 roku przystępujemy do programu edukacyjnego pt. „Dostrzec innych. Pomoc humanitarna na świecie”. Celem projektu było uwrażliwienie naszych wychowanków na problemy z jakimi borykają się ich rówieśnicy w sytuacji konfliktu czy klęski żywiołowej. W ramach tego projektu nasi kuracjusze nie tylko zapoznawali się z sytuacją ludzi dotkniętych klęską żywiołową, ale także zachęcani byli do tworzenia własnych pomysłów pomagania innym. Ogłoszony w szkole konkurs plastyczny „Moja pomocna dłoń dla poszkodowanych” cieszył się dużym zainteresowaniem.

          W kwietniu 2011 roku placówka nasza zgłasza się do uczestnictwa w drugiej edycji programu „Szkoła z prawami dziecka”. Celami projektu jest przekazanie uczniom wiedzy czym są prawa dziecka, jak rozumieć artykuły konwencji i co robić w sytuacji kiedy prawa dziecka są łamane. Do efektów przeprowadzonej kampanii oprócz poszerzenia wiedzy wychowanków na temat swoich praw jest też powstanie w szkole stałych ekspozycji dotyczących dokumentów oraz instytucji, które pomagają dzieciom w trudnych sytuacjach.

          W marcu2012 roku przystępujemy do projektu ”Baw się i bądź bezpieczny II”, a w listopadzie „Wszystkie kolory świata edycja II”,  którego celami są: kształtowanie wśród dzieci postaw tolerancji i otwartości na inne kultury i pokazanie uczniom, że pomaganie może być przyjemne. W ramach akcji wychowankowie wspomagani przez wychowawców i innych pracowników uzdrowiska, szyją laleczki, które następnie wystawiają na aukcję charytatywną, a zebrane w ten sposób pieniądze zasiliły fundusz pomocy dzieciom w Czadzie.

            W czerwcu 2013 roku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej międzykulturowej imprezie pt. „Dzień zmian” była to okazja aby przybliżyć uczniom inne kultury i zintegrować społeczność szkolną we wspólnej zabawie.

           W ostatnim turnusie 2013 roku (16.XI - 13.XII). Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie „Gwiazdka dla Afryki”, którego celem było zapoznanie naszych kuracjuszy z sytuacją dzieci w krajach rozwijających się i pomoc małym mieszkańcom Sierra Leone. Dzieci z dużym entuzjazmem przyjęły propozycję wykonania pudełek na prezenty, które zostały sprzedane podczas kiermaszu zaproszonym na szkolne jasełka gościom. Wiele radości sprawiło też naszym wychowankom samodzielne wykonanie kartek pocztowych z pozdrowieniami dla dzieci w Sierra Leone. Najładniejszą kartkę zgłosiliśmy do konkursu ogólnopolskiego.

           W roku 2014 uroczyście obchodziliśmy 25. rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka, co stało się okazją do zaproszenia i zaprezentowania szerszej publiczności sylwetek przedstawicieli lokalnej społeczności najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz najmłodszych i uroczystego wręczenia im przez dziecięcą kapitułę „Gwiazd szeryfów praw dziecka”.

            W ostatnim turnusie 2014 roku nasi wychowankowie biorą udział w trzeciej edycji projektu „Wszystkie Kolory Świata” i tym razem nasi mali projektanci zaprojektowali i wykonali piękne lalki, dochód ze sprzedaży których był przeznaczony na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

           Na przełomie listopada i grudnia 2015 roku nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Mali uczniowie idą do szkoły”, którego pierwszym etapem jest zapoznanie uczniów z problemami związanymi z dostępem do edukacji, ich rówieśników z krajów rozwijających się. Następnie nasi kuracjusze własnoręcznie wykonali książeczki. Starsi i młodsi z dużym zaangażowaniem pisali opowiadania, bajki, wiersze, komiksy i własnoręcznie je ilustrowali, a wychowawcy i nauczyciele pomagali, korygując ewentualne błędy. Przygotowywane przez dzieci w tym czasie przedstawienie jasełkowe postanowiono połączyć z „Dniem książki dla Afryki” i zaprosić gości przybyłych na przedstawienie do zakupu przygotowanych przez dzieci książek na kiermaszu. Udało się sprzedać wszystkie książki i zasilić konto na rzecz dostępu do edukacji dzieci w Mali.

           Obecnie szkoła nasza zgłosiła gotowość do uczestnictwa w projekcie „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata”.

                                                                                               Koordynator Urszula Popiołek

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym "Słoneczko" w Kołobrzegu
      • 94 35 441 95
      • Ul. Ks. Piotra Ściegiennego 2 78-100 Kołobrzeg Poland
      • mgr Danuta Leszkiewicz
      • A - dzieci młodsze- (94) 35 488 44 B - dzieci starsze - (94) 35 488 38
      • Rezerwacja: 94 35 260 46 www.uzdrowisko.kolobrzeg.pl
    • Logowanie