Podczas zajęć matematyki nie mogło zabraknąć elementu nawiązującego do majowych świąt 1-3 maja, do symboli narodowych
Z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, rozmawialiśmy na zajęciach nie tylko o układzie barw narodowych, ale przede wszystkim o proporcjach flagi polskiej.
Uczniowie mogli sobie przypomnieć, że flaga naszego kraju jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony (na dole).
Przykładowo, gdy flaga ma 1 metr wysokości, to powinna mieć 1,6 metra szerokości..... ....gdy flaga ma 15 decymetrów wysokości, to powinna mieć 24 decymetrów szerokości..... itd.
Jeżeli wymiary nie są zgodne z proporcją ustanowioną w obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 listopada 2005 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych to mówimy o barwach narodowych, a nie o fladze. Ponadto, miano fagi ma tylko prostokąt, który umieszczony jest na maszcie.
I choć flagę można spotkać wszędzie – na gmachach urzędów, ulicach, uroczystościach szkolnych i państwowych, to okazuje się, że nie każda flaga jest flagą …. i właśnie ten fakt bardzo zdziwił uczniów
Uczniowie przypomnieli sobie także, co to jest oś symetrii i odpowiedzieli na pytanie ile osi symetrii ma obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej.
Z okazji świąt majowych uczniowie rozwiązywali sudoku z elementami narodowymi. Kodowali, układali puzzle patriotyczne, szyfrowali, rozwiązywali łamigłówki z wykorzystaniem liczb rzymskich, napisali kodowany wiersz, Uczniowie obliczali ważne daty w dziejach Polski: ostatni rozbiór Polski, powstanie Mazurka Dąbrowskiego, wybuch powstania listopadowego, styczniowego, odzyskanie niepodległości. Odkodowywali zaszyfrowane wiadomości, obliczali długości wybranych rzek Polski. Klasy 7 SP i klasy szkoły średniej uczyły się dzięki escaperoom.
I znowu wprowadzałam matematykę mimochodem….
Nauka przez zabawę jest naprawdę bardzo prosta.