Turnus wrześniowo-październikowy obfitował w naszej szkole w święta i zabawy matematyczne. Na początku każdego turnusu wszyscy uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia. Z każdej klasy wyłaniani są dwaj mistrzowie klasowi tabliczki mnożenia, następnie spośród nich, w czasie konkursu ogólnoszkolnego, wybierani zostają mistrzowie szkolni. Zwycięzcami zostało tylko dwóch uczniów:
Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia - HUBERT SIEWIERA – uczeń klasy II LO
Szkolny Wicemistrz Tabliczki Mnożenia - ALEKSANDRA FRĄCKOWIAK – uczennica klasy VI SP.
Po przerwie wakacyjnej, po nauczaniu zdalnym okazało się, że nie wszyscy pamiętają tabliczkę mnożenia. W naszej szkole od czterech lat uczniowie, grono pedagogiczne, a także personel medyczny bierze udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.
W tym roku tabliczkę mnożenia powtarzaliśmy nie tylko na lekcjach matematyki.
W święto zaangażowali się również nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego.
Uczniowie ćwiczyli, powtarzali nazewnictwo związane z działaniami matematycznymi, a także rozwiązywali przykłady mnożenia, dzielenia.
Mistrzowie klasowi zostali ekspertami tabliczki mnożenia, natomiast mistrzowie szkolni egzaminatorami. To ci uczniowie sprawdzali poprawność wykonanych zadań.
W ramach działań matematycznych zorganizowane zostały zajęcia otwarte, dla uczniów, nauczycieli
i wychowawców całej placówki.
Trzynastego października wszyscy zebrali się na korytarzu szkoły i wysłuchali lekcji ”Innowacyjne sposoby nauki tabliczki mnożenia”.
Zapoznałam wszystkich z nowymi sposobami mnożenia: tabliczka mnożenia po japońsku, po hindusku, rosyjskich chłopów, po babilońsku.
Uczniowie byli zaskoczeni iloma nowymi sposobami można rozwiązywać tabliczkę mnożenia. Uczniom klas młodszych bardzo spodobał się sposób japoński, chętnie podchodzili do tablicy i rozwiązywali przykłady, które podawali koledzy.
Najwięcej komentarzy wywołał sposób babiloński i rosyjskich chłopów.
Po zakończeniu zajęć otwartych kontynuowałam na lekcjach matematyki naukę kolejnych sposobów z wykorzystaniem „ Pałeczek Napiera”, mnożenie po egipsku, geometrycznie.
Uczniowie nie kryli wielkiego zaciekawienia i cały czas było mało zadań, pragnęli rozwiązywać kolejne przykłady.
Dlatego warto powtórzyć takie lekcje na następnych turnusach.
Organizator, pomysłodawca przedsięwzięć matematycznych - Aneta Gajkowska (nauczyciel matematyki).